Login for faster access to the best deals. Click here if you don't have an account.

Fully Organic Certified, Built & Equipped Citrus Orchards, Close to Urban Center Sahibinden / By Owner

1 year ago Turkey Property For Sale Mersin   869 views
Location: Mersin
Price: ₺25,000,000 Negotiable

Our orchards have been under official organic certification since 2009. Located approx. 8km (10 mins) from Mersin city center, and 5km from both Mersin sea port, and Mersin Wholesale Markets, within neighbors around Akdam village. It can be used for both farmland or residential development. It has no amenities missing or too far away from civilization. Upper 12da parcel has full mediterranean sea views. The land has sandy-loamy type, perfect for both growing veggies and fruits. There is a permanent greenhouse for growing seedlings in-house. It has 3-phase farm electricity already established. There is no water supply or water rigts problems, as the Igdır Creeks runs between our parcels. Additional 1500-ton water pool is also built as extra backup. Our plant inventory includes approx. 2500 Dobeshi satsuma mandarins, 2000 Meyer Lemons, 50 Fuerte & Bacon Avocados in a seperate parcel,400 Hatay Olives around the property, all fully organic certified. Please call or message to learn every detail from proficient English speaker. This farmland is enough to get approx. 10 people Turkish citizenships. USD price is $1,657,000.- That's approx. only $240,000,- per hectare or $95,000.- per USD US-acre for almost urban development land. Previously prepared detailed Turkish information is presented below.

Arazimiz Mersin merkeze 10 dakika (8km) mesafede, Akdam Mah. içinde, yerleşim alanındadır. Dikilitaş depolama imarlı sahalara 1km mesafede olup, TIR garajı, Depolama Sahası, Fabrika alanı vbg. için özel imarla kullanılabilir. Birden fazla sayıda Ozel okul, Hastane, Rehabilitasyon merkezi, Organik Detoks merkezi, Spor-Atçılık Merkezi, Poligon vbg. gibi yüksek getirili aktif ticari yatırımlara çok uygun bir fırsat sahasıdır. Bunlar yanında kooperatif ile parsellenerek organik çiftlik evleri sitesi için sorulmaktadır. Tarımsal getirisi oldukça yüksek olmakla beraber, aslında sözkonusu daha yüksek gelirli yatırımlar gerçekleştirilene kadar tarımsal dönüşü güzel bir ilave gelirdir.

Arazimiz, özelliklerine rağmen, sadece bulunduğu Bekirde-Akdam bölgesindeki pahalı (500TL/m2) ve ucuz (90TL/m2) arazilerin ortasında fiyatlandırılmıştır. Bu bölge veya Mersin'de bulabileceğiniz masraflı, riskli, verimsiz yerlerle karşılaştırmayınız. Bahçe arası kıvrık, uzun toprak yollardan gidilen, hiçbir kurulu tesisi olmayan, don çukurunda, toprağı yapışkan killi, kireçli, kayalık, taban suyu sorunu olan, kendi öz sulama suyu olmayan, Don yapan kuzey yamaçlı veya eğimden dolayı set yapılmış, zor bitki yetişen, riskli, ucuz bitki yetişen, müzmin ömür törpüsü, kendini ispat edememiş, ucuz yerlerle değil, düzgün imarlı, denize bakan, kumlu-humus topraklı, bitki varlığı ile verimini ispatlamış, direkt asfalta bağlı, her türlü tesisi eksiksiz tamamlanmış (varsa), köyiçi konumdaki (varsa), şehire yakın, benzer arazilerle mukayesesi rica olunur. Yerimiz kolay bulunacak, ele geçecek yer değildir. Yüze gülen, hayat dolu, geleceği olan nadide bir arazidir.

Tarımsal getiri olarak, bahçemiz 11 yıllık (2009) resmi tam organik sertifikalidir. İçindeki mevcut binlerce ağaç ve ekilebilecek organik karpuz gibi her türlü ürün anında organik sertifikası ile yıllardır Migros, Metro gibi lüks marketlere halen satılmaktadır. Eğer konvansiyonel tarım için ve en basitten sadece narenciye üretiminde kullanılırsa, standart narenciye tonajı 350 ton/yıl olur, bugunki fiyatlarla yıllık 1,2 milyon (trilyon) TL civarı getirir. Eğer çeşit sayısı arttırılarak, dere batısı 16 dönüm parsel baharda ürün veren kayısı, nektarin, erik türü, güneye bakan yamaç 12 dönüm parsel Avokado ile doldurulup, orta 30 dönüm parselin 20 dönümü muz serası, gerisi limon devam edilirek, 6m ağaç arası karpuz, patlıcan vbg. için çok çeşitli ve ince çalışılırsa, yıllık geliri 3-3,5 milyon TL veya üzerine çıkartılabilir. Fide üretiminin bahçede yapılması için kalıcı sera mevcuttur.

Toprak yapısı kumlu-tınlıdır. Her türlü bitkisel üretim için fazla su tutmayan en ideal toprak çeşididir. İsteyen gelip toprak su analizi yaptırtabilir, istediği ziraat uzmanına arazinin gelir potansiyelini hesaplattırabilir. Arazinin Mersin Belediye Sebze Meyve Haline uzaklığı 5km (5dk) 'dır. Üretilen her türlü mevsimsel çıktı en taze ve hızlı şekilde gerek araziden, gerek halden sevk edilebilir.

İçinden geçen Iğdır deresi sayesinde hiçbir su sıkıntısı, su sırası derdi yoktur. Trifaze tarım elektrigi, şehir içme suyu abonelikleri ve direkt asfalt bağlantısı var, sabit telefon direği önünde.

Tarımsal yapılarımız işçi evi, ayrı banyo tuvaleti çamaşır odası, ayrı yevmiyeci tuvalet ve lavaboları, 150m2 depo, 150m2 sundurma, 90m2 celik-polkarbon kalıcı sera, 2 ayrı motor pompa evi, 1500 ton sulama havuzu. Biri depolama, diğeri sahaya basma için 2 adet trifaze 10KW motor ve domak pompa ile herbirinde ayrı filtre sistemleri, dere üzerinde 2x2m 4 demirli beton büz ve örme taşlı kopru, bunun önünde derede su biriktirmek için manivelalı çelik baraj kapağı. Yine daha üst noktada çelik su çekme köprüsü. Bahçe etrafı komple örgü ve dikenli telle çevrili. Sulama ister 1500 ton depodan, ister direkt dereden sahaya basılacak şekilde kurulu.

Bitkisel üretim varlığı 2.000 Meyer Limon 2 yaşlı ve meyveli, 2.500 DobeshiBeni mandalina 6 yaşlı meyveli, 50 Avakado 6 yaşlı meyveli mevcut. Sınır bitkisi: 400 Hatay zeytini, 5 yaşlı meyveli. Yemislik tadımlık ceşitler: 2 yenidünya, 3 hünnap, 1 cennet meyvesi, 2 muz. Ana çeşitlerde ağac başı 3 hat 20cm aralıklı damlama cekilidir. Bunlarla sıra arasında organik karpuz yetistirilip satılmaktadır. Orta 248 parsel büyük muz serasına uygundur. Kuzeye bakan 258 parsel Japon eriği, kaydı, şeftali grubuna çok uygundur. Yukarda 265 parsel 500 adede kadar Avakado'larımızı çoğaltmaya uygundur. Çalışkan bir çiftçinin elinde, tarımsal olarak da 12 ay boyu para basacak yerdir.

Additional Details

Option Turkish citizenship instant by property over $250.000
Condition Used
Size 69000
Rooms 2
Parking Yes
Furnished No
Floor 1